چرا نباید رأی سفید و باطل درون صندوق رأی انداخت؟

چرا نباید رأی سفید و باطل درون صندوق رأی انداخت؟

ممکن است برخی از مردم بگویند که با دیدن مناظره ها و برنامه های کاندیداها، در مورد هیچ یک از نامزدها به جمع بندی نهایی نرسیده اند و به همین دلیل تمایل ندارند در برگه رأی اسم کسی را بنویسند.

در هر انتخابات شاهد این هستیم که برخی از مردم رأی سفید به صندوق می اندازند و یا در برگه رأی اسم کسانی را می نویسند که جزو کاندیداهای انتخابات نیستند و یا کلمات و عبارت های نامربوط در برگه می نویسند. اما چرا نباید آراء سفید و باطله در صندوق انداخت؟

چند نکته در این باره قابل بیان است:

یک. اگر شرکت در انتخابات را یک تکلیف شرعی و ملی بدانیم، آراء سفید یا باطله، هرچند از زوایه حضور در یک صحنه تأثیرگذاری اجتماعی، در بالارفتن درصد مشارکت نقش دارد و از این منظر ارزشمند است، اما در واقع  ناقص انجام دادن یک تکلیف محسوب می شود.  انتخابات یعنی فرصت اعلام نظر و تصمیم گیری برای اداره امور کشور در چهارسال و از یک منظر در هشت سال آینده. رأی سفید و باطل یعنی واگذارکردن حق اعمال نظر خود به دیگران و  به نوعی کنار کشیدن از صحنه.
 
دو. ممکن است برخی از مردم بگویند که با دیدن مناظره ها و برنامه های کاندیداها، در مورد هیچ یک از نامزدها به جمع بندی نهایی نرسیده اند و به همین دلیل تمایل ندارند در برگه رأی اسم کسی را بنویسند. هرچند که نظر آنها در مورد نامزدها محترم است اما این عده باید توجه کنند که در هر صورت اکثریت شرکت کنندگان، یکی از همین گزینه های موجود را به عنوان رئیس جمهور آینده کشور انتخاب می کنند و مملکت بدون رئیس جمهور باقی نمی ماند.اگر کسی اندکی تأمل کند، در می یابد که  قطعاً همه نامزدهای ریاست جمهوری، در یک سطح نیستند و رویکردها و تفکرات آنها با هم فرق دارد. همین تفکرات چه بسا منجر به پیشرفت یا عقب ماندگی کشور شود. از طرفی در صحنه های اجتماعی و سیاسی، از آنجایی که نمی توانیم در یک خلأ زندگی کنیم، بنابراین  همواره در معرض انتخاب هستیم و انسان عاقل و بالغ همواره در میان گزینه ها، بهترین گزینه موجود  را انتخاب می کند نه اینکه همه گزینه ها را کنار بگذارد.
 
سه. به خلاف آنچه که برخی از مردم گمان می کنند رأی سفید و باطل، خود نوعی رأی دادن است. در حقیقت، این نوع رأی، یعنی یاری نکردن گزینه اصلح .
 
چهار. گاهی اوقات آراء سفید و باطله در نتیجه انتخابات تأثیر می گذارد. مثلاً در انتخابات ریاست جمهوری سال 92، بنابر آمار منتشر شده، کمتر از 300 هزار رأی موجب شد تا انتخابات به دور دوم کشیده نشود.این در حالی است که در همان انتخابات، آراء باطله بیش از یک میلیون رأی بود. به عبارت دیگر، اگر مثلاً یک سوم از همین آراء باطله، به  نام هر یک از نامزدهای دیگر بود، انتخابات به دور دوم می رفت و چه بسا در 8 سال گذشته شاهد حضور فرد دیگری در قامت ریاست جمهوری می بودیم و مردم نیز این همه مشکلات را تحمل نمی کردند.
 
پنج. هدف این نوشتار تحمیل یک فرد خاص برای رأی دادن نیست، بلکه هدف بیان این مطلب است که همه شرکت کنندگان در انتخابات، با هر نوع تفکر و گرایشی که دارند، حتماً نام یکی از کاندیداها را در برگه رأی بنویسند و نسبت به آینده کشور و نقش خود در  اداره جامعه حساس باشند.

۰ ۰ ۰ دیدگاه

دیدگاه‌ها

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی