مصرف انرژی بیت‌کوین کمتر از نصف صنعت بانکداری یا طلاست

مصرف انرژی بیت‌کوین کمتر از نصف صنعت بانکداری یا طلاست

یک گزارش تحقیقاتی، انرژی مصرفی توسط شبکه بیت‌کوین را با انرژی سایر صنایع مقایسه کرده و دریافته که ارزشمندترین رمزارز بازار کمتر از نصف صنعت بانک‌داری یا طلا انرژی مصرف می‌کند. صنعت طلا در بخش‌هایی مانند استخراج، نگهداری و جابه‌جایی نیازمند انرژی است.

تحقیقات شرکت Galaxy Digital نشان می‌دهد که بیت‌کوین با مصرف انرژی سالیانه ۱۱۳.۸۹ تراوات ساعت خیلی کم‌مصرف‌تر از صنعت بانک‌داری با ۲۶۳.۷۲ تراوات ساعت است. در این گزارش آمده: «بیت‌کوین اساسا یک فناوری نوین است که جایگزین دقیقی برای هیچ‌کدام از سیستم‌های سنتی به حساب نمی‌آید. بیت‌کوین فقط یک لایه پرداخت، ابزاری برای ذخیره ارزش یا پلتفرمی برای مبادله نیست. نمی‌توان مصرف بالای انرژی شبکه بیت‌کوین را انکار کرد، اما این مصرف انرژی همان چیزی است که شبکه را مستحکم و قوی نگه می‌دارد.»

«گلکسی دیجیتال» مصرف انرژی شبکه بیت‌کوین را با دو صنعت بانک‌داری و طلا مقایسه کرده که معمولا به عنوان رقیب آن‌ها شناخته می‌شود. این شرکت می‌گوید صنعت بانک‌داری ۲۶۳.۷۲ تراوات ساعت و صنعت طلا ۲۴۰.۶۱ تراوات ساعت انرژی مصرف می‌کنند در حالی که مصرف شبکه بیت‌کوین ۱۱۳.۸۹ تراوات ساعت است.

این گزارش ادامه می‌دهد: «منتقدان اغلب فرض می‌کنند انرژی مصرفی ماینرها یا از کاربردهای سودمندانه‌تر دریغ شده یا به افزایش مصرف انرژی منجر می‌شود. ولی به دلیل ناکارآمدی‌های بازار انرژی، ماینرهای بیت‌کوین ترجیح می‌دهند از این انرژی غیررقابتی و ارزان استفاده کنند که در صورت عدم استفاده هدر می‌رود.»

گلکسی دیجیتال می‌گوید بخش عمده تولیدات انرژی جهان تلف می‌شود. این رقم به ۲۲۰۵ تراوات ساعت می‌رسد که ۱۹.۴ برابر مصرف شبکه بیت‌کوین است. گزارش حاضر مدعی است: «اگرچه درآمد ماینرها با هم فرق می‌کند، ولی این روش از قابلیت انعطاف‌پذیری برخوردار است و هر زمان که بخواهند می‌توانند تجهیزات خود را خاموش یا روشن کنند. این ویژگی استخراج بیت‌کوین را به یک سینک انرژی ایده‌آل تبدیل می‌کند: هرکس هرجا باشد با روشن کردن تجهیزات می‌تواند انرژی مازاد خود را به پول تبدیل کرده و بعد به راحتی دستگاه‌ها را خاموش کند. یکی از کاربردهای بیت‌کوین به عنوان سینک انرژی در میدان‌های نفتی است که به کاهش مستقیم انتشار متان کمک می‌کند.»

طبق گزارش گلکسی دیجیتال، میدان‌های نفتی در حال حاضر ۴۰ درصد انرژی جهان را تولید می‌کنند. ولی محصول جانبی‌شان متان است که ۲۵ برابر بیشتر از کربن دی‌اکسید به محیط‌زیست آسیب می‌زند. حالا شرکت‌ها در حال ساخت زیرساخت‌هایی برای دریافت متان و استفاده از آن برای استخراج بیت‌کوین هستند. تولیدکنندگان نفت با این کار می‌توانند انتشار متان به جو زمین را ۲۴ برابر کاهش دهند.

۱ ۰ ۰ دیدگاه

دیدگاه‌ها

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی